NU FJÄRDE TRYCKNINGEN!
”Den känns som den viktigaste bok jag har skrivit. Min dröm är att den bör finnas i varje hem …” KG Larsson
Inga av KG:s tidigare böcker har fått sådant genomslag som de som handlar om den kriminella världen. Med stor personlig risk skildrar han miljön och drivkrafterna i den kriminella världen och visar på Jesu förmåga att förvandla. Nu tar KG Larsson djärva steg när han granskar en av vår tids största utmaningar: islams inflytande.
Varför en bok om Koranen? Orsaken är enkel: Sverige har idag problem, enligt vår statsminister. Värst anses gängkriminaliteten vara. Islams framgång kommer strax därefter.
Att islam lyckas så bra i Sverige beror på det sekulära samhälle som våra myndigheter, och framförallt våra kyrkor, tillåtit växa fram. Vi ser resultatet i bland annat gängkriminaliteten och egoismen. Problemet i sig är inte de våldsdåd som utförs av radikala islamister, utan att de inte anser att de gör något fel. De gör bara det som Muhammed uppmanade varje rättrogen muslim att göra.
Det är viktigt att vi känner till vad Koranen säger och kräver, samt jämför detta med såväl våra grundlagar som med Bibeln. Det är en fördel att känna till grunderna i den religion som har som målsättning att lägga världen under sig. Frågan gäller inte om vi kommer att få möta islams totalitära anspråk här i Sverige – utan när. Då är det för sent att göra något!
KG Larsson har varit präst och församlingsföreståndare i över femtio år. Han är en av Sveriges mest välkända och uppskattade förkunnare och har skrivit fler än tio bästsäljande böcker.
"Om bokens budskap kommer att uppfattas som kontroversiellt och uppröra känslor får väl framtiden utvisa. [...] KG Larsson uttrycker sin kärlek till alla muslimer, men varnar också för konsekvenserna om den radikala och militanta islamismen får makt och inflytande." /Bo Wettéus, Världen idag
"En bok jag rekommenderar. I synnerhet för kristna som kanske anar att något är fel med islam, men inte har kunskap att sätta fingret på vad [...] utmärkt handbok för vanliga kristna för att enkelt förstå skillnaderna mellan kristen och islamisk tro." /Ronie Berggren, debattör, författare och krönikör